Hakkımızda

“Sanat, hayat tarafından kırılmış insanları avutmaktır.”

VanGogh

Merhaba ben Berk Güneş, Eyüboğlu Koleji Lise 2.sınıf öğrencisiyim. Şu an dinlemekte olduğunuz “Konuşan Müze” benim okul projem olarak ortaya çıktı. Projemi sosyal sorumluluk amacıyla yapmaya karar verdiğimde kendi hobilerimden biriyle yola çıktım; resim çizmek… Her zaman en harika resimlere bakarak hayran olmuşumdur ve bunu yapamayanlara bunu yaşatmak ve hissettirmek isteğimden bir websitesi yapmaya karar verdim. Görme engellilerin evlerinden bile ulaşabildiği resimleri dinledikleri bir websitesi…

Konuşan müze engelleri kaldırmak amacıyla ortaya konulmuş bir araçtır. Bu siteyi yapmadan önce sizleri biraz da olsa anlayabilmek için Turkcell’in “Karanlıkta Diyolog” Müzesi’ nde 1 saat sizden biri gibi İstanbul’un sokaklarını gezdim, sinemada film izledim, vapura binip Beyoğlu’na geçtim. Tramvayla Taksim’e gittim. En son bir cafede görme engelli bir baristanın nefis kahvesini içtim. Tabi bunların hepsi korumalı sanal bir ortamda, yine görme engelli rehberimle birlikteydi.
Görme Engellileri Derneği’nde röportajlar yapıp neler yapabileceğim konusunda fikirler aldım. Görme engelli bir kişi web sitesine en kolay nasıl ulaşır, nasıl kolay kullanır ve en önemlisi fikrim gerçekten görme engellilere küçük de olsa bir yardımda bulunur mu?

Konuşan müze özellikle görme engelliler için tasarlanmış online bir müzedir. Resimlerin sesli bir şekilde kullanıcıya anlatılmasıyla onun resimleri “görmesine” yardımcı olup engelleri ortadan kaldırır.

İlk başta okul projemde iyi bir not almak esas hedefimken, sizleri anlamaya çalıştıkça ve resimleri anlatırken bu web sitesinin sizler tarafından kullanılıp yeni ufuklar açması, belki de evinden çıkma şansı olmayan bir kişiye resimlerle dünyayı dolaştırabilmek en güzel ödül olacaktır bana.

Konuşan müze her zaman yeni resimler eklenerek güncel olacak. Sizlerin görüş ve önerileriyle bu sitenin daha etkin olacağına inanıyorum.

Son olarak bu projeyi yapmamda bana destek olan kişilere teşekkür etmek istiyorum;

Turkcell Karanlıkta Diyolag Müzesin’ndeki rehberim: Elif Aybaş

Görme Engelliler Derneği’nden : Nuran Cantürk

Eyüboğlu Koleji Proje Danışmanım :Charis Markakis

Seslendirme Stüdyosu’nun kapılarını bize gönüllü açan ve seslendirmenin çoğunda destek olan C&M Dubbing Factory- Cem Üner

Resim açıklama tekniği ve edit : İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Meltem Acarlı

Web sitesi tasarım aşaması ve seslendirme : Acun Güneş (Babam)

Edit ve resim seçim önerileri : Tansu Tekgöz (Annem)

Motivasyon desteği :Köpeklerim Latte ve Mocha