Osman Hamdi Bey – Kaplumbağa Terbiyecisi

 Tuval üstüne yağlıboya, 221.5 x 120 cm
Kaplumbağa Terbiyecisi, Osman Hamdi Bey’in 1906 ve 1907 yıllarında iki farklı versiyonunu çizdiği tablosudur. Osman Hamdi Bey, birçok oryantalist ressam gibi beğendiği tabloyu bir kez daha çizmiştir. Osmanlı Ressamlar Cemiyeti tarafından çıkartılan gazetenin on yedinci sayısında tablonun adı Kaplumbağalar ve Adam olarak geçer, ancak tabloya daha sonra yaygın olarak bilinen Kaplumbağa Terbiyecisi adı verilmiştir.

 Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunda beli sıkı bir kemerle bağlanmış kırmızı uzun bol oryantalist tarzda bir giysi giyen sakallı ince yüzlü bir adam, mavi çinilerle kaplı duvar sıvaları yer yer dökülmüş bir odada, arkası yarı dönük hafif kambur şekilde durmuş yerdeki kaplumbağlara bakmaktadır. Kafasında uzun sarığının bir bölümüne burgu yaptığı renkli kumaşları gelişigüzel dolamıştır. Adamın sakalı beyazlamış yüzündeki çizgilerden yaşlı olduğu anlaşılmaktadır. Bu figür için Osman Hamdi kendisi modellik etmiştir. Sırtında küçük yarım küre şeklinde minik vurmalı bir enstrüman asılıdır ve tahtadan maşaya benzer bir alet boynundan aşağıya sarkar. Yerde 5 tane kaplumbağa ve etrafa yemeleri için saçılmış yeşil yaprak parçaları vardır. Zemin kare şeklinde büyük taş karolardan oluşmaktadır. Odanın tek ışık kaynağı adamın önündeki alçak tahta penceredir. Bu pencereyi üzeri lacivert çini üzerine altın rengi oryantalist süslemeler olan kemerli giriş çevrelemektedir. Kemerin en üstünde hat sanatıyla yazılmış arapça yazı vardır.

Ressamın sitili gerçeğe çok yakındır. Yerdeki kaplumbağların bazısı  yukarı, adama doğru bakmaktadır. Bu kişi Kaplumbağa terbiyecisi olarak da bilinir. Ellerini arkada birleştirmiştir ve aynı zamanda bir ney tutmaktadır. Kaplumbağların üçü solda diğer ikisi sağdadır. Kaplumbağa terbiyecisi ortalarındadır. Ressam tabloyu dik kullanmıştır.

1 thought on “Osman Hamdi Bey – Kaplumbağa Terbiyecisi

Leave a Comment