Gustav Klimt – Öpücük

1862’de Avusturya’da doğan Klimt’in babası altın ve gümüş işlemecisiydi.

14 yaşına gelince Viyana’da fresk ve mozaik üzerine eğitim almaya başladı. Derslerinde başarılı olan Klimt, kardeşi ile birlikte fotoğraflara bakarak resim çizip, satıyordu. Aynı zamanda tiyatrolar için tavan ve duvar resimleri gibi işler de alıyordu. 1880’lerin sonunda klasik ve mitolojik unsurları da resimlerine ekleyen Klimt, şehir tiyatrosuna yaptığı freskler için İmparator Franz Josef tarafından altın madalyayla ödüllendirildi.

Sembolizmin öncüsü sayılan ressamın “Öpücük” tablosuna, genel olarak altın rengi hakimdir. Minik çiçeklerle süslü bir uçurumun yamacında duran bir çift, tablonun odak noktasındadır. Erkeğin boynu kadına doğru eğiktir, kadını yanağından öpmektedir. Erkek figürünün üstünde çeşitli köşeli figürlerle süslü, omuzundan yere kadar uzanan bir örtü vardır. Siyah saçlı erkeğin saçlarında sarmaşık benzeri bir bitkinin yaprakları bulunmaktadır. Kadın figürünün boynu kendi sol omzuna doğru eğik, sağ tarafıyla erkeğe dayanmakta, dizlerinin üzerinde durmaktadır. Üzerinde omzu açık, kısa kollu, yuvarlak desenlerle süslü, dar bir elbise bulunmaktadır. Kızıl saçları bahar çiçekleriyle bezenmiştir.

Bu tablo, 1908 yılında henüz tamamlanmamış olmasına rağmen Austrian Gallery’de sergilendi. Buna rağmen Belvedere Müzesi, 240.000 dolar ödeyerek bu tabloyu satın aldı ve böylece dönemin en pahalı tablosu oldu.

2 thoughts on “Gustav Klimt – Öpücük

Leave a Comment